Son Eklenenler

Kredi Kartı Kullanım Amaçları

Kredi Kartı Kullanım Amaçları

 

İnsanlar çok önceleri eşyalarını takas yöntemiyle kullandılar. Sonraları bu eşyalara paha biçmek adına parayı buldular. İşte o zamandan beri paraya sahip olmak hep ayrıcalık getirdi. Bugüne geldiğimizde de paranın nakit olarak değil kredi kartlarıyla taşınma devri başlamıştır ve bu devirle beraber soyut ve var olmayan paraları harcayarak bilinçsiz tüketim devri açılmıştır. Harcama yapılan yerlerde kart taksitlendirme avantajları hem cepten bir anda büyük paralar çıkmasını engeller hem de ödeme yükünü hafifleterek kişiye imitasyon bir mutluluk sağlar.

Borç Ödenmediği Takdirde Gelişebilecekler

Karta taksitlendirme işlemi yaptığınızda veya tek çekim olarak alışveriş yaptığınızda banka ile hizmet sağlayıcı kurum arasında bir anlaşma yaparsınız ve bu anlaşma doğrultusunda bir ödeme planı oluşturursunuz. Bu plana sadık kalınmadığı takdirde önce banka yetkililerince uyarı mesajları alırsınız. Daha sonraları hala borç ödenmezse banka avukatlarınca uyarılar alırsınız. Uyarıların ardından icra gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalmanız mümkündür. Bu gibi durumlarla karşılaşmadan bir finans şirketiyle anlaşarak kredi kartı borcu taksitlendirme yöntemine başvurabilirsiniz.

Finans Şirketlerinin Çalışma Prensibi

Finans şirketi adı üstünde para yönetimi üzerine kurulmuş firmalardır. Bu firmalar sizin borçlarınızın totaline hitap eder ve tek kart üzerinden işlem yapar. Örneğin X bankasına 5000 Y bankasına ise 2500 TL borcunuz varsa siz bu borcu bankaya öderken her ay asgari düzeyinde ödeme yaparsınız ve kalan borcunuz faizlenerek oldukça fazla miktarlara ulaşabilir. Siz bir finans şirketine başvurduğunuz zaman o şirket bankalara olan borcunuzu ödeyerek toplam borcunuz olan 7500 TL borcu 11000 TL ödemekten kurtarır ve kendi komisyonunu banka faizinin ¼’ü kadar koyarak oldukça karlı bir kredi kartı borç taksitlendirme planını devreye sokar.

Kart Nasıl Kullanılmalıdır?

Bir kişi kendine kart çıkarmadan önce çok iyi düşünmelidir. Sabit bir işi olmayan kişiler, gelir düzeyi ev geçindirmeye müsait olmayan kişiler kart limitlerini ayarlarken ya maaşları kadar ya da maaşlarından az miktarları tercih etmelilerdir. Aksi halde kullanım koşullarının rahatlıklarına kapılarak ödeme koşullarında zorluklar yaşamaları mümkündür. Mağazalar ve bankalar iş birliğince uygulanan avantajlı kullanım şekilleri ve reklamlar birleşince insanlar ceplerinde var olmayan parayı harcayıp, ödeme de hayal kırıklıkları yaşamaktadırlar. Şehirlerarası incelemede İstanbul kart taksitlendirme oranı olarak diğer şehirlerden daha yoğun işlem yapmaktadır. Her gelir düzeyini barındıran bu şehirde gelir düzeyi gözetmeksizin uygulamalar mevcuttur.

Kartın Borcunu İyi Hesaplamalısınız

Borcunuzu hesap özeti ile karşılaştığınızda değil kendi notlarınız doğrultusunda öğrenmelisiniz. Yaptığınız harcamaları not etmelisiniz ve bu harcamalar neticesinde kendi içinizde bir ödeme planı oluşturmalısınız. Eğer siz işin içinden çıkamıyorsanız bu işte usta olan yardımcı kuruluşlardan yardım alabilirsiniz. Bir müşteri temsilcisine ulaşıp Kart

taksitlendirme nasıl yapılır sorusunu yönelttiğinizde onlar bu konuda size danışmanlık yapacaklardır.

Bankalar Sizden Ne ister?

Bankalar ilk olarak sizinle tanıştığı zaman size kullanabileceği en iyi dille kendine bağlamak ister. Daha sonra kartını aldığınız banka sizin o kartı her an kullanmanız için sizi teşvik eder. Bu kullanmalar sonrası sizden borcunuzu ya tam olarak ödemenizi ya da taksitlerle ve faizlerle ödemenizi ister. Sizler de ödeme zamanı geldiğinde asgari düzeyde ödemeler yaparsınız ve arda kalan borçlarınız faiziyle şişer. Ödeme koşullarının düşünülmeden yapılan alışverişler ve pişmanlıklar işte o zaman kendini gösterir. Bu işte başarılı olamadığınız anda başka bir yerden borç almanız akıl işi değildir. Bu sebeple bir finans şirketine başvurup kart borcu taksitlendirme işlemi yapmalısınız.